SEO avagy Keresőoptimalizálás

2022.05.30

Mit is jelent a SEO és hogyan segít a weboldalad népszerűsítésében?

A SEO, magyarul a keresőoptimalizálás a webhelyed népszerűsítésében segít.


Mit jelent, ha egy weboldal népszerű?

Azt jelenti, hogy a Google, Bing vagy egyéb keresőmotorokban előkelőbb helyen jelenik meg, amikor valaki a webhelyed kulcsszavaira keres.

Azért nem használom az "első helyen" kifejezést, mert ezt lehetetlen megígérni, egyszerűen olyan sok faktor játszik közre a keresőkben.


Fontos megértenünk, hogyan is működnek a keresőmotorok, ha túl akarunk járni az eszükön.

Példának kedvéért vegyük a Google keresőjét.


Amikor valaki beír egy kulcsszót a keresőbe, a Google kidobja találatként az összes olyan weboldalt, amely tartalmazza ezt a kulcsszót, de legyünk őszinték: az első oldalon lévő találatok azok, amelyeket megtekintünk, amelyekben megbízunk, és amelyre végül kattintunk, ezért fontos, hogy a weboldalunk megjelenjen a Google első oldalán.


Mi alapján keres a Google és mit tehetek a honlapom népszerűségéért?


Nagyon fontos az egyedi tartalom. Amint a Google érzékeli, hogy egy weboldal olyan tartalommal van tele, amely máshol már jelen van, azt fraud-ként értékeli (mint amikor a tanár rajtakapja a diákot, hogy az esszét egy-az-egyben a wikipédiáról másolta ki) és ezért hátrébb sorolja.


Ne próbáljunk, tehát tartalmat másolni egy másik honlapról csak azért, mert az jól hangzik, szépen van megírva vagy szépek a képek.

A Google is arra ösztönöz, hogy egyedi légy! :)


Látogatók

Ha egy weboldal népszerű az emberek körében, sok látogatója van és sokan nézelődnek rajta, akkor a Google is népszerűsíti.

Ez természetesen időbe telik és nem azt jelenti, hogy ha a saját számítógépedről százszor megnyitod a weboldalt, akkor az népszerűnek hat.

Kattintásokat vadászhatsz például úgy, ha közzéteszed a weboldalad linkjét a közösségi médiákban. Oszd meg Facebookon, kapcsold össze az Instagramoddal vagy akár oszd meg egy ismerősöd weboldalán, ha megengedik, cserébe az ő linkjének elhelyezéséért a weboldaladon.

A kölcsönös megosztás, együttműködés bizalmat sugároz, a Google ezt is értékeli.


Kulcsszavak

Kulcsszavakat elhelyezhetsz a weboldaladon a szövegben, blogbejegyzésekben, de a legtöbb webszerkesztőnek már külön SEO szekciója is van, ahol megadhatod a kulcsszavakat, kifejezéseket.

Gondold végig, hogy melyek azok a szavak és kifejezések, amelyek legjobban jellemzik a weboldaladat és amelyekre az emberek nagy valószínűséggel rákeresnek. Érdemes segítséget, tanácsot kérni ismerősöktől is.


Domain név

A domain név a weboldalad neve, amelyet az URL sávba beírva a látogatók a honlapra keresnek. Ennek egyedinek, lényegre törőnek, könnyen megjegyezhetőnek kell lennie.

A domain név nem csak a SEO miatt fontos. 

Egy saját domain név 

  • bizalmat sugároz  
  • segít a promócióban 
  • emellett lehetőséget ad egy üzleti e-mail cím létrehozására is (pl. info@fantaziaweb.hu)

A domain nevekhez kell sorolni továbbá az egyes oldalak neveit. Amikor létrehozol egy oldalt a webhelyeden, például Kapcsolat néven az valahogy így fog megjelenni:

https://www.fantaziaweb.hu/kapcsolat/

Ha ezt az oldalt megváltoztatod, és például fotógalériát csinálsz belőle, akkor az oldalt URL címét is érdemes megváltoztatni. Továbbá ajánlatos az oldalaknak rövid, tömör nevet adni, nem kilométer-hosszút. Ezzel is az előkelőbb helyezését segítjük a keresőkben. 


Folyamatos frissítések

Habár a látogatók kattintása sokat számít, egy weboldal mégis elavulhat a Google szemében, ha nem frissítik rendszeresen annak tartalmát.

Azt javaslom, hogy egy kész weboldalt is havonta legalább egyszer frissíts fel új tartalommal.


Erre több módszer is alkalmazható.


  1. A legjobb, ha blogot vezetsz. Ezt érdemes webáruházban is megtenni, nem csak a blog oldalakon.
    Egyszerre több blogbejegyzést is írhatsz, amikor időd engedi és azokhoz beállíthatsz időzített közzétételt, hogy például két hetente vagy havonta egyszer új bejegyzést tegyen közzé a rendszer anélkül is, hogy Neked jelen kéne lenned.
    Ekkor a weboldal tartalma frissül és a keresőmotorok látják, hogy az oldallal foglalkoznak. 

  2.  Megoldás lehet egy webáruház esetében az is, ha időnként új terméket töltesz fel vagy akciókat hozol létre.

  3. Ha például fotózol vagy van fotógalériád az oldalon, ezeket is frissítheted és a fénykép Alt szövegéről se feledkezz meg!


A SEO beállítások elvégzése egy hosszú távú befektetés, ugyanis hetekbe telhet, mire a beállítások életbe lépnek, de ezek nélkül a Google nem fog megjeleníteni.

A keresőkben való megjelenés hierarchiája pedig az alábbiak szerint működik:

Elsőként a fizetett hirdetések jelennek meg, az első organikus találat csak azután. Megmutatom, mire gondolok:

A képen látható a kis "Hirdetés" felirat az első 4 találat mellett, így itt az ötödik, azaz a Webnode az első organikus találat.

A Google vizsgálja továbbá azt is, hogy a látogatók megtalálták-e a kérdésükre a választ vagy tovább kell keresgélniük.

Emiatt érdemes blogot vagy GYIK oldalt létrehozni, amely tele van azokkal a kérdésekkel (és válaszokkal) amelyre gyakran keresnek rá a látogatók, illetve a blog jó módszer lehet a tippek és trükkök megosztására a termékeddel, szolgáltatásoddal kapcsolatban.

Ne fukarkodj az ingyen információval, mert jó befektetés lehet és sok kattintást hozhat!


Ingyenes szolgáltatások a SEO javításához:


Google Search Console

Ez az eszköz segít fenntartani és értékelni a weboldalad jelenlétét a Google keresési eredményei között. Érdemes weboldaladat itt regisztrálni és szemmel tartani fejlődését.


Google Analytics

Lehetővé teszi a weboldalad látogatásainak és látogatóinak elemzését.


SmartLook

Videóban rögzíti a látogatók kattintásait, így megtudhatod, hol akadnak el, mi lehet az oka annak, hogy nem fejezik be a vásárlást vagy az űrlap kitöltést, ami a weboldalad célja lenne, tehát azt, hogy hol kellene még dolgoznod a weboldaladon a sikerért.


A fent felsorolt faktorok azok, amelyekre Te, mint felhasználó, weboldal tulajdonos hatással lehetsz, a többi technikai kérdés, mint például a weboldal betöltési sebessége, optimalizálás minden képernyőre (számítógép, tablet, telefon), stb.

Ezekkel csak akkor kell foglalkoznod, ha saját magad programozod/kódolod a weboldaladat.


Köszönöm, hogy végigolvastad a cikkemet.

Amennyiben egy egyszerű webszerkesztőt keresel, ahol nem kell a programozással és technikai dolgokkal foglalkoznod, meleg szívvel ajánlom a Webnode-ot, amely a legkönnyebb és legolcsóbb webhely készítő:


Amennyiben további témákra is kíváncsi vagy, amelyet nem említettem még, ne habozz üzenetet írni Nekem a Kapcsolati oldalon lévő űrlapon keresztül!