Webes kifejezések
Webes kifejezések, amelyekkel biztos, hogy összefutsz, ha weboldalt készítesz
Tárhely/webtárhely: Ez lényegében az a hely/cég, akinél a weboldalt létrehoztad. Itt van eltárolva a weboldalad összes tartalma, úgy mint a blog szövegek, képek, stb.
Domain név: A domain név az URL címben megjelenő név, mint például fantaziaweb.hu, facebook.com, google.com.
Amikor létrehozol egy ingyenes weboldalt, általában egy aldomaint kapsz. Később saját domain nevet vásárolhatsz, ami rövidebb és könnyen megjegyezhető.
Aldomain/Szubdomain: Egy, már meglévő domain név (pl. webnode.hu) almappájában létrehozott domain név (pl. weboldalam.webnode.hu). Ezt érdemes lecserélni egyedi domain névre, mert a Google kereső először a domain ,majd az aldomain nevek között keresgél.
DNS: Az angol Domain Name Server, azaz Domain Név Szerver rövidítése. Ez a domain név beállításait takarja, amellyel csak akkor kell foglalkoznunk, ha magunk szeretnénk a weboldalunkhoz csatolni a domain nevünket (ez azonban csak olyanok számára ajánlott, akik már jártasak a beállításokban vagy nem bánják a kísérletezést).
A beállítások elvégzését a szolgáltatóra vagy egy programozóra is rábízhatjuk.
Megjegyzés: a saját magunk által beállított domain név általában olcsóbb, mint a szolgáltatónál vásárolt és rájuk bízott domain, azonban rizikósabb is, mivel ebben az esetben nekünk kell odafigyelni a helyes értékek megadására és ha bármi nem megfelelően működik, a szolgáltató nem tud segítséget nyújtani benne, mivel nem férnek hozzá a domain név beállításaihoz.
SEO: Ez az angol Search Engine Optimization rövidítése, ami magyarul annyit tesz: Keresőoptimalizálás. Ez nem egy szitokszó, hanem a weboldal azon beállításait jelenti, amelyekkel vonzóbbá teheted weboldaladat a Google és más keresőmotorok számára.
Amennyiben érdekel tekintsd meg az SEO-ról szóló cikkemet
Havi adatforgalom: Míg a mobiltelefonok esetében ez a havi kapott internet mennyiséget, a weboldal esetében a látogatásokat jelenti.
Egyszerűbben: minél nagyobb az adatforgalmad, annál többen látogatják a webhelyedet.
Ez azonban nem ennyire fekete-fehér... amennyiben szeretnéd megpróbálni lecsökkenteni a havi adatforgalmat, mielőtt nagyobb csomagot, több adatforgalmat vásárolnál, tekintsd meg az erről szóló cikkemet, amelyben összegyűjtöttem néhány hasznos tippet és trükköt az adatforgalom csökkentésére.
SSL: Az angol Secure Sockets Layer kifejezés rövidítése, amely egy titkosítási protokoll, no nem kémek számára, hanem egyszerű halandóknak, mint amilyenek mi is vagyunk. A weboldal biztonságosságát jelöli, azaz, hogy ha a weboldalon valaki vásárol vagy jelszót ír be, az védett-e az adathalászok és a rosszindulatú szoftverek ellen.
Tipp: egy weboldal akkor biztonságos, ha a bal felső sarkában megjelenik a kis lakat:
illetve ha a weboldal címére kattintva, az URL-t kimásolva megjelenik a domain név előtt a HTTPS, valahogy így: https://www.fantaziaweb.hu/
A sima "HTTP" az S nélkül ellenben éppen azt jelzi, hogy a weboldal ugyan online van, azonban nem biztonságos.
URL: Az URL a felső sávban megjelenő egyedi weboldal címet jelenti.
Hivatkozás/hyperlink: Ez a weboldalon lévő olyan képet vagy szöveget jelenti, amelyre kattintva egy másik oldalra irányít át minket.
Anchor link/ Belső link: Olyan hivatkozás, amelyre kattintva egy oldalon belül ugrasz egy másik bekezdéshez. Például: ugrás a lap tetejére
Kihagytam valamit?
Ha nem találod a választ vagy további kifejezések magyarázatát is szívesen látnád, írd meg nekem a Kapcsolati űrlapon keresztül.